Korpásodás,zsírosodás,hajhullás?
MINDEN NAP
HAJVIZSGÁLAT !
Az érzékeny fejbőr, a korpásodás, a zsírosodás, a kopaszodás egyre gyakoribb problémák.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy minden 3. egyénnél valamilyen probléma észlelhető, sőt nagyon sok fiatal is érintett.
A kiváltó okai, a hormonális zavar, a pajzsmirigyproblémák, az örökletes tényezők, a gyógyszeres kezelések mellett a civilizációs ártalmak, a stressz, a rendszertelen vagy hiányos táplálkozás egyre több gondot okoznak a hajunknak is.
A betegségek kezelésével sokszor a hajas fejbőr elváltozásai nem oldódnak meg, ezért kifejezetten a fejbőr elváltozásainak kezelésére és állapotának felmérésére kifejlesztett műszeres vizsgálat és speciális kezelési programok kínálnak megoldást.
A vizsgálat pár percet vesz igénybe, mely alatt a fejbőr és a hajszálak video-mikroszkóp alatt, 200X nagyítással megvizsgálják, majd bizonyos területekről eltávolított hajhagyma információt ad a tápanyag és oxigén hiányról, a faggyúmirigyek működéséről, mennyire koros a hajhullás, kopaszodás.
A módszer olyan elváltozásokat tesz láthatóvá, ami szabad szemmel nem érzékelhető. A vizsgálat eredményének megfelelően a szakemberek egy kezelési programot ajánlanak, melynek hatása 4-6 héten belül érzékelhető, mely újbóli vizsgálattal ellenőrizhető.
Hajhullás |
Korpásodás |
Zsírosodás |
Olyan esetben is ajánlott a vizsgálat, amikor még nem jelentkezett komolyabb elváltozás a hajunkon, fejbőrünkön, mivel sok esetben csak akkor fordulunk szakemberhez, amikor már gondunk van, addig, pedig kísérletezünk különböző hajápoló szerekkel sikeresen vagy kevésbé sikeresen.
1.Hajanalizís
Videó mikroszkópos haj és fejbőrvizsgálat
2.Kezelések
-személyreszabott hajápolók kiválasztása ,
3.lézeres fejbőr és hajnővesztő kezelés
Hajproblémák
Ha valamilyen hajproblémával küzdesz - és nem segítenek a felületes kezelésre ajánlott csodaszerek -, mindenképp javasolt további, testi rendellenességre visszavezethető okokat keresned. A szervezet belső elváltozásait ugyanis gyakran a haj vagy a fejbőr makacs betegsége jelzi.
Mielőtt kétségbeesve belgyógyászhoz rohannál, érdemes tisztáznod, hogy pontosan milyen típusú problémával is állsz szemben. A haj- és fejbőrbetegeket ugyanis három fő csoportba sorolhatjuk. Talán a legkevésbé aggasztó probléma, amikor a haj vagy a fejbőr valamilyen vegyi beavatkozás miatt károsodik. Ha egy kontár fodrász vagy egy silány minőségű hajfesték miatt romlott a hajad minősége, akkor egy jó szakember - fodrász vagy hajgyógyász - rövid idő alatt segíthet visszaállítani hajkoronád eredeti csillogását. Az is lehet, hogy a haj- és fejbőrbetegséged semmilyen szervi rendellenességgel nem hozható összefüggésbe, de ennek ellenére évek óta képtelen vagy megszabadulni a kellemetlen hajhullástól vagy a korpásodástól. Előfordulhat azonban az is, hogy a haj- vagy fejbőrbetegség egy szervi rendellenesség kísérő tüneteként jelentkezik - ilyenkor érdemes komolyan venni a figyelmeztető jeleket.
Korpásodásról - hivatalosan - akkor beszélünk, ha a fejbőr elhalt sejtrétege pikkelyszerűen, szabad szemmel is jól látható módon válik le. A fekete ruhán különösen rosszul mutató korpa kialakulásáért egy gomba, a Pityrosporum ovale a felelős, ami tulajdonképpen mindenki fejbőrén megtalálható. Baj csak akkor van, ha túlzott mértékben elszaporodik. Ilyenkor felgyorsul a fejbőr természetes sejtmegújulási ciklusa, aminek következtében az elhalt hámsejtek összetapadva, gyorsabb ütemben távoznak.
Megkülönböztetünk zsíros és száraz korpásodást, valamint a Seborrhoeás dermatitist. Utóbbi esetben a gomba irritálja a mirigyeket, így az begyullad, és bőrpírt okoz. Ilyenkor zsírsav termelődik, ami viszont a fejbőrt irritálja. A korpa kialakulásáért felelős lehet a legyengült immunrendszer, a sok stressz és a lúgos anyagok használata következtében megbomló pH-érték is. Ha huzamosabb ideje sem segítenek a gyógyszertári kemikáliák, okvetlenül keress fel egy hajgyógyász szakembert.
Amellett, hogy nem túl esztétikus, sok káros következménye lehet annak, ha a hajad zsírosodik. A faggyúmirigyek túlzott működésére visszavezethető - általában hormonális problémák miatt kialakuló - zsírosodás a mikrobák és gombák megtelepedését, valamint a fiziológiai pH-érték elmozdulását eredményezheti.
Mivel a faggyúmirigy túltermel, visszafolyik a zsír a szőrtüszőbe, bekristályosodik, ami miatt a hajhagyma nem jut oxigénhez, vagyis nem kap megfelelő ellátást és táplálást. Ennek következtében a hajszál elvékonyodik, és kialakul a hajhullás. A makacs zsírosodást a sejtek tisztulását elősegítő beavatkozással szokták kezelni. Amikor a faggyúmirigyből kifolyó zsír nem csak a szőrtüszőbe, hanem a száli részre is eljut, azt folyékony zsírosodásnak nevezzük.
Ha naponta hatvan-nyolcvannál több hajszálad hullik ki, akkor van miért aggódnod, legalábbis javasolt a probléma végére járni. A hivatalos definíció szerint a hajhullás akkor tekinthető rendellenesnek, ha túlzott mértékű, és hiányzik a normál újranövés.
A hajhullás lehet foltos és szétszórt - diffúz. Mindkettő maradandó kopaszodáshoz vezethet abban az esetben, ha a szőrtüszők és a bennük található hajszemölcs - mely a hajhagyma belsejében található, és vérerek, valamint idegek kapcsolódnak hozzá - elpusztul. Ha azonban a hajszemölcs nem pusztul el, viszont a rajta elhelyezkedő gyors osztódásra képes alapsejtek - más néven mátrixsejtek - szaporodása egy időre megszűnik, átmeneti, fokozott hajhullás, következményeként pedig időleges kopaszság alakulhat ki.
A hajhullásért a pajzsmirigy és a vese működésével kapcsolatos rendellenességek is felelőssé tehetőek, de könnyen lehet, hogy női hormonproblémák húzódnak meg a normálistól eltérő hajvesztés mögött. A hajhullás egyik gyakori kiváltó oka továbbá a rossz vérkeringés és az alacsony vérnyomás. A hajcsomókkal tömött fésűt nézegetve jusson eszedbe, hogy vitaminhiányra, egy drasztikus fogyókúrára és a túlzott stresszre egyaránt visszavezethető ez a probléma.
Zónás hajhullásnak hívják azt a jelenséget, amikor a haj foltokban hullik. Ezt okozhatja valamilyen pszichológiai rendellenesség, helyi fertőzés, de az sem kizárt, hogy egy gyulladt fog vagy mandula áll a háttérben.
A hormonális receptorok zavara okozza az úgynevezett androgenetikus alopeciát. Ha a hajhullásnak ezzel a válfajával állsz szemben, akkor a fejtetőn figyelhető meg a fokozott hajvesztés. Ilyenkor a fej bőre vékony, sorvadt, fénylő lesz, rajta hajszálértágulatok alakulnak ki, és a haj szőrszerűvé válik. Vigyázat! A betegség kialakulása fiatalkorban kezdődik. Ebben az esetben mindenképpen fordulj endokrinológus szakemberhez.
Ha a hajad vagy a fejbőröd száraz tapintású, fénytelen, a hajszálak pedig töredeznek, szintén érdemes utánanézned, hogy minden rendben van-e odabent. A túlzott mirigyműködés, a kevés folyadékpótlás, az elégtelen vitamin- és ásványianyag-bevitel, illetve bizonyos genetikai tényezők egyaránt felelhetnek a tápanyagban szegény, száraz hajszálakért.
Amennyiben a hajprobléma mellett fáradtságot, kimerültséget is tapasztalsz, nagyon valószínű, hogy vitaminhiány okozza a bajt. Ilyenkor fogyassz sok sárgarépát, sárgabarackot, spenótot vagy sütőtököt. Mindegyik táplálék kiváló A-vitamin-forrás.